Budowa sejfu
Budowa sejfu

Budowa sejfu

Sejf to jedno z podstawowych zabezpieczeń, jakie możemy zastosować do ochrony ważnych dokumentów, gotówki, drobnej elektroniki czy wartościowych przedmiotów. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup sejfu, sprawdź z czego się składa i jak zbudowany jest dobry sejf. Od budowy i wyposażenia sejfu zależy bowiem jego bezpieczeństwo, a co za tym idzie bezpieczeństwo przechowywanych wewnątrz przedmiotów. Co ważne, zadaniem dobrego sejfu jest nie tylko ochrona kosztowności i wartościowych przedmiotów przed kradzieżą, ale również przed zniszczeniem w wyniku wypadków losowych i katastrof naturalnych, takich jak pożar czy powódź.

Z czego składa się sejf?

Standardowa konstrukcja sejfu składa się z korpusu, drzwi, ścian i podłogi, rączki, zawiasów oraz zamka. Sam sejf przyjmuje postać  metalowego pojemnika, którego zadaniem jest ochrona wartościowych przedmiotów. Korpus sejfu jest zbudowany z wielościennych elementów stalowych, które zależnie od klasy bezpieczeństwa są wypełnione betonem lun kompozytem. Obok standardowych elementów sejfy różnych producentów mogą się od siebie różnić pod względem wykończenia i wyposażenia. Różnice te omówimy poniżej.

Budowa sejfu: Podstawowe elementy

Jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych sejfu są drzwi. Zazwyczaj są one wykonane z grubego materiału, który zapewnia pożądany poziom ochrony przed:

  • włamaniem,
  • pożarem.

Kolejnym istotnym elementem są ściany i podłoga. Te również powinny być wykonane ze stali, która zapewnia odpowiednią odporność na próby włamania i chroni zawartość przed czynnikami szkodliwymi. Sejf to nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, to także komfort jego użytkowania w wielu codziennych sytuacjach, w tym także w pośpiechu. Rączki i zawiasy umożliwiają łatwe otwieranie i zamykanie drzwi sejfu. Te pierwsze występują w formie klamek, uchwytów czy wgłębień, podczas gdy zawiasy mogą być wykonane w wersji krytej lub zewnętrznej.

Bardzo ważnym komponentem każdego sejfu jest zamek. Zamek stanowi wymienny element budowy sejfu. Każdy sejf powinien być wyposażony w zamek odporny na próby manipulacji i włamania. W zależności od modelu może to być zamek:

  • kluczowy,
  • elektroniczny,

Sejf może zostać również wyposażony w kombinację dwóch rodzajów zamków dla jeszcze większego bezpieczeństwa.

Wnętrze sejfu

O ile wnętrze sejfu nie wpływa znacząco na poziom bezpieczeństwa, o tyle jest niezwykle istotne z perspektywy komfortu użytkowania urządzenia. Wewnątrz sejfu mogą się znajdować półki lub przegrody, które pomagają w organizacji przechowywanych przedmiotów i dokumentów. Zazwyczaj półki przyjmują postać przegród ruchomych, które można wyjąć z sejfu lub umieścić na wybranej wysokości. Niektóre sejfy dla lepszego komfortu użytkowania są wykładane miękkim materiałem, takim jak filc czy skóra. Zadaniem materiału jest ochrona przechowywanych przedmiotów przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również wyciszenie odgłosów towarzyszących wkładaniu i wyciąganiu przedmiotów ze schowka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl